Przejdź do treści

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 listopada 2017 r. w przedmiocie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 8 listopada 2017 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sygnatura akt: II FSK 2602/15. Nielegalne zamieszkanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, nie uzasadnia z tego tytułu powstania i wykonania w stosunku do działkowca obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6c ust. 1 oraz art. 6i ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 grudnia 2015 r. w przedmiocie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 17 grudnia 2015 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w przedmiocie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, sygnatura akt: I SA/Łd 1136/15. Rada Gminy wydała uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe ustalając zryczałtowaną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowego.

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 października 2013 r. w sprawie ustalenia sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 30 października 2013 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w sprawie ustalenia sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. WSA stwierdził, iż opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter publiczno-prawny i jest oderwana od faktycznej ilości wytwarzanych i odbieranych przez gminę odpadów. Oznacza to, iż wszystkie podmioty wytwarzające odpady, których obowiązek odbioru i odpowiedniego zagospodarowania obciąża obecnie gminę, zobowiązane są uiszczać na rzecz gminy daninę publiczną, zwaną w ustawie opłatą.

Publikacja- Ustawa śmieciowa zmieniona, ale nadal nie wiadomo, kto płaci- Dziennik Gazeta Prawna

W dniu 18 marca 2015 r. na łamach Dziennika Gazeta Prawna ukazał się artykuł radcy prawnego Jędrzeja Klatka pt. Ustawa śmieciowa zmieniona, ale nadal nie wiadomo, kto płaci. Artykuł dotyczy nowelizacji ustawy śmieciowej, a w szczególności pojęcia "mieszkańca" oraz "zamieszkiwania". Zachęcamy do przeczytania.

Publikacja: Wskazać RIPOK w przetargu?- To nie takie proste- Dziennik Gazeta Prawna

W dniu 11 marca 2015 r. na łamach Dziennika Gazeta Prawna ukazał się artykuł radcy prawnego Jędrzeja Klatka pt. Wskazać RIPOK w przetargu?- To nie takie proste. Artykuł dotyczy nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w której pierwotnie Sejm postanowił dodać nowy art. 6fa: „Gmina jest obowiązana do zorganizowania gospodarowania odpadami komunalnymi odebranymi od właścicieli nieruchomości. Gmina wykonuje to zadanie na zasadach określonych w ustawie o gospodarce komunalnej.

Publikacja- Można ustalić limit odbieranych śmieci-Gazeta Prawna

W dniu 4 marca 2015 r. na łamach Dziennika Gazeta Prawna ukazał się artykuł radcy prawnego Jędrzeja Klatki pt. Można ustalić limit odbieranych śmieci. Artykuł dotyczy zmian wynikających z  nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w sprawie limitu odbieranych śmieci (odpadów zielonych, wielkogabarytowych, budowlanych, zużytych opon). Zachęcamy do przeczytania.    

Wyrok NSA z dnia 24 września 2014 r. w sprawie zmiany uchwały dot. zakresu odzysku o uniedzkodliwiania odpadów komunalnych

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 września 2014 r. stwierdził, że prywatny przedsiębiorca nie ma interesu prawnego w kwestionowaniu uchwały rady gminy w przedmiocie powierzenia spółce gminnej realizacji zadań własnych. W konsekwencji możliwość wyboru co do zakresu usługi objętej przemiotem przetargu pozostawiona jest po stronie gminy.

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 26 czerwca 2014 r. w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Rozpoznając ponownie sprawę organ wszczynając postępowanie wskaże jakiego okresu dotyczy, zgromadzi materiał dowodowy pozwalający na ustalenie czy na skarżącym ciąży obowiązek ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zastosuje właściwą przewidzianą w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach procedurę.

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2014 r. w sprawie obowiązku przyłaczenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazano, że gmina nie może wyłączyć wybranych nieruchomości niezamieszkałych z gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W 2013 r., rada miejska Karpacza podejmując uchwałę na podstawie art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, postanowiła o odbieraniu odpadów komunalnych również od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2013 r. w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty i wysokości za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu  11 grudnia 2013 r. zapadł wyrok WSA w Krakowie w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty i wysokości za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Subskrybuj Art. 6c. - Obowiązek gmin odbierania odpadów komunalnych