Przejdź do treści

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2016 r. w przedmiocie wydawania decyzji przez spółki komunalne w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 19 grudnia 2016 r. wydana została uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie wydawania decyzji przez spółki komunalne w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. NSA uznał w uchwale, że w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi art. 6q ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyłącza się stosowanie art. 39 ust 3. ustawy o samorządzie gminnym.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenie stawki tej opłaty oraz opłaty za pojemnik o określonej pojemności

W dniu 28 stycznia 2014 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenie stawki tej opłaty oraz opłaty za pojemnik o określonej pojemności. Sygnatura akt: III SA/Po 1674/13.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 10 maja 2016 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, sygnatura akt II FSK 1409/14. Pobór i windykacja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi to czynności, do których wykonywania upoważnionym organem jest wójt lub wyznaczony przez gminę inkasent. Ewentualnie poboru opłat może dokonywać na mocy upoważnienia pracownik urzędu gminy, który przytoczony organ obsługuje.

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 maja 2015r. dot. podatku w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług zagospodarowania odpadów

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 maja 2015r. dotyczący podatku w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług zagospodarowania odpadów, WSA postanowił, że miasto ma pełne prawo do odliczenia podatku. Do lipca 2013 r. Miasto Ł. rozliczało najemców za wywóz odpadów komunalnych (śmieci) wystawiając faktury sprzedaży (refaktury) na podstawie faktury otrzymywanej od firmy wywozowej, z którą Miasto ma podpisaną umowę na świadczenie ww. usług. Od 1 lipca 2013 r.

Postanowienie WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 18 grudnia 2014r. w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w postanowieniu z dnia 18 grudnia 2014r.  w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami stwierdził, iż w stanie prawnym na dzień wydania kontrolowanej przez Sąd decyzji zarząd związku międzygminnego nie jest organem podatkowym uprawnionym do wydawania decyzji o określeniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, nie może prowadzić postępowania podatkowego w tym przedmiocie, a więc nie może rozstrzygać decyzją o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 26 czerwca 2014 r. w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Rozpoznając ponownie sprawę organ wszczynając postępowanie wskaże jakiego okresu dotyczy, zgromadzi materiał dowodowy pozwalający na ustalenie czy na skarżącym ciąży obowiązek ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zastosuje właściwą przewidzianą w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach procedurę.

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 lutego 2013 r. w przedmiocie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że na gruncie podatku od nieruchomości została ukształtowana linia orzecznicza, w której modelowy jest system rozstrzygania w drodze jednej decyzji o wszystkich przedmiotach opodatkowania danego podatnika, nie mniej jednak nie uznaje się za wadliwe rozstrzygania o tych przedmiotach w odrębny sposób.

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 grudnia 2013 r. w przedmiocie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w sprawie dotyczącej spółdzielni mieszkaniowej wskazał, że stwierdzenie, iż opłata powina być określona dla każdej nieruchomości, nie wyklucza wydania jedenej decyzji.

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2014 r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozprawtrywał sprawę dotyczącą uiszczania opłaty za odbieranie odpadów na rachunek bankowy wskazanej spółki. W uzasadnieniu tego punktu uchwały zostało wyjasnione, że na mocy umowy spółce zostało przekazane wykonywanie niektórych obowiazkowych zadań własnych gminy. WSA stwierdził, ze w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi może wykonywać wójt (burmistrz, prezydent) chyba, że zleci to inkasentowi.

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 maja 2014 r. w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W wyroku Wojewodzkiego Sądu Administracyjny w Rzeszowie z dnia 29 maja 2014 r. wskazano, że spółdzielnia mieszkaniowa powinna złożyć deklarację wysokości oplaty za gospoadrowanie odpadami za całą nieruchomość. Spółdzielnia też wnosi opłatę, nie zaś lokatorzy czy własciciele mieszkań.
Subskrybuj Art. 6q. - Stosowanie przepisów Ordynacji podatkowej