Przejdź do treści

Artykuł r. pr. Dominiki Nosal: Operat przeciwpożarowy według znowlizowanych przepisów ustawy o odpadach - problemy i wątpliwości - w publikacji "Zaostrzone prawo odpadowe" 2019

W 2019 r. na łamach publikacji "Zaostrzone prawo odpadowe" zostanie opublikowany artykuł pt. "Operat przeciwpożarowy według znowelizowanych przepisów ustawy o odpadach - problemy i wątpliwości" autorstwa radcy prawnego Dominiki Nosal. Artykuł dotyczy znowelizowanych przepisów ustawy o odpadach w zakresie zagadnienia dotyczącego operatu przeciwpożarowego. Radca prawny D. Nosal wyjaśnia zagadnienia w kwestii pożarów na składowiskach odpadów i miejscach ich magazynowania.

Publikacja r. pr. Dominiki Nosal: Usuwanie dzikich wysypisk odpadów - Prawo i Środowisko nr 1/2019

W marcu 2019 r. na łamach czasopisma Prawo i Środowisko 1/2019 ukazał się artykuł pt. "Usuwanie dzikich wysypisk odpadów" autorstwa radcy prawnego Dominiki Nosal. Artykuł obejmuje tematykę nielegalnie zalegających odpadów i odpowiedzialności za ich usunięcie.

Wyrok Naczelego Sądu Administracyjnego z dnia 22 czerwca 2017 r. w przedmiocie określenia wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 22 czerwca 2017 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie określenia wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sygnatura akt: II FSK 676/17. Wyrokiem NSA należy uznać, że opłaty za odpady ponosi również podmiot, który zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego. Uzasadnieniem dla takiego stwierdzenia są przepisy ustawy śmieciowej, w której pojęcie właściciela jest szersze niż w prawie cywilnym. Oznacza to, że opłatę śmieciową ponosi także ten kto włada nieruchomością i produkuje śmieci.

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2017 r. w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 16 lutego 2017 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sygnatura akt: II FSK 3048/16. Właściciel nieruchomości odpowiada za niezabezpieczenie kontenerów  na selektywną zbiórkę odpadów przed dostępem osób postronnych. Spółdzielnia mieszkaniowa zadeklarowała selektywne zbieranie odpadów na terenie jej nieruchomości z podziałem na odpady mokre i odpady suche. Firma zbierająca odpady udokumentowała, że nie są one segregowane, tylko wymieszane.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 marca 2017 r. w przedmiocie kary pieniężnej za nieprzekazanie odpadów komunalnych

W dniu 3 marca 2017 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie kary pieniężnej za nieprzekazanie odpadów komunalnych. Sygnatura akt: II OSK 1473/15. NSA podtrzymał decyzje administracyjne i wyrok pierwszej instancji, bowiem przedsiębiorca zajmujący się oczyszczaniem i utylizacją nieczystości przez okres pięciu miesięcy z rzędu nie oddawał odpadów do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów (RIPOK).

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie odmowy zezwolenia na zbieranie odpadów z dnia 31 stycznia 2017 r.

W dniu 31 stycznia 2017 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie odmowy zezwolenia na zbieranie odpadów. Sygnatura akt: II OSK 1553/16. NSA wyjaśnia, że gospodarowanie odpadami może odbywać się na terenach innych, niż te, które zostały wskazane w miejscowym planie zagospodarowani przestrzennego jako tereny przeznaczone na "gospodarowanie odpadami". Obszary takie oznacza się symbolem "O".

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach

W dniu 7 listopada 2016 r. ogłoszone zostało obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach.

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach

W dniu 7 listopada 2016 r. wydane zostało obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach.

Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 maja 2016 r. w przedmiocie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za nieprzekazywanie odebranych od właściciela nieruchomości zmieszanych odpadów komunalnych do RIPOK

W trzech wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 maja 2016 r. zapadły decyzje o nałożeniu kary pieniężnej na przedsiębiorstwo zajmujące się odbiorem śmieci od mieszkańców za nieodstawienie wszystkich zebranych odpadów komunalnych do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Brak umowy z RIPOK nie zwalnia firmy z obowiązku dostarczania zmieszanych odpadów komunalnych do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 grudnia 2015 r. w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów

W dniu 21 grudnia 2015 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów. Prezydent Miasta nakazał wspólnikom prowadzącym działalność gospodarczą usunąć z terenu działek odpadów pochodzenia budowlanego w terminie do sześciu miesięcy. Od powyższej decyzji zostało złożone odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego przez osoby, na które został nałożony taki nakaz. Przedsiębiorcy nie byli posiadaczami odpadów, a jedynie ich transportującymi, bowiem ich właścicielem jest ich wytwórca.
Subskrybuj Ustawa o odpadach